Srebrenitsa Soykırımı’nın 24. yılında hayatını kaybedenler Kartalda düzenlenmiş olan törende anıldı.

11 Temmuz 1995′ de Yugoslavyanın iç savaş döneminde Sırp faşist ordusunun Srebrenitsa’yı işgal ederek genç, yaşlı, çocuk, kadın demeden 8372 canın hayatını kaybedişinin 24. yılı için bir anma programı düzenlendi. Tören Kartal Meydanı’ndaki “Srebrenitsa Boşnak Soykırım Anıtı” önünde yapıldı.

Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı, Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği ile Kartal Belediyesinin birlikte hazırladığı anma törenine, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in yanı sıra İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Kartal ilçe Başkanı Muammer Çelebi,İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu,CHP Kartal ilçe Başkan yardımcıları,İYİ Parti Kartal ilçe Başkanı Burak Tok,Kartal belediye Başkan yardımcılarından,Hüseyin Tozkoparan,Adem Uçar,CHP Kartal belediye Meclis Üyeleri,Anadolu Bosna Sancak Derneği Başkanı Erdoğan Erden ,Kartal belediye birim müdürleri,Bosna Sancak Derneği Üyeleri katıldı…

Anma töreninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan mesaj var!

Törende söz alan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel; Temmuz ayının acı dolu bir ay olduğunu belirterek “Değerli misafirler, böylesine acı bir güne ev sahipliği yapmak acı da olsa bizlere onur ve gurur veriyor. Çünkü böyle acı olayların bir daha yaşanmaması için canlı tutulması gerekiyor. Nesilden nesile aktarılması çocuklarımıza böyle bir katliamın aktarılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Başkan Gökhan Yüksel;  “Acının ve gözyaşının rengi yok!”

“Acının ve gözyaşının rengi yok!” ifadesini kullanan Başkan Gökhan Yüksel sözlerine şu şekilde devam etti; “Temmuz ayı acı dolu bir ay 2 Temmuz’da Sivası yaşadık, hep birlikte ağladık üzüldük. 5 Temmuz’da Erzincan’da yine hep birlikte vurulduk. 11 Temmuz, böylesine bir acıyı Avrupa’nın gözü önünde yaşayabiliyorsak eğer her şeyi bir daha gözden geçirmek gerekiyor. O yüzden şimdi birbirimize sarılma vakti! Acıları, gözyaşlarını anlayıp bu ülke hepimizin diyip birbirimize sarılma vakti diyoruz.” Konuşmaların sonunda ise, Yusuf Emin, Gizem Sancaklı ve Bosfor Band’ın seslendirdiği hikaye ve ağıtlarla anıldı. Ardından Kartal Meydanı’ndaki Srebrenitsa Boşnak Soykırım Anıtı’nın  önüne katılımcılar tarafından karanfil bırakıldı. Program sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz