‘’Pektus Farkındalık Haftası ‘’ Etkinlikleri Düzenlendi

0
123

PEKTUSUN FARKINA FARKINDALIKLA DİKKAT ÇEKİLECEK.
2017 Yılında Göğüs Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Yüksel ve gönüllü hasta ve hasta yakınları tarafından kurulan Pektus Derneği çocuklarda doğuştan meydana gelen halk dilinde Güvercin Göğsü veya Kunduracı Göğsü diye adlandırılan göğüs şekil bozukluklarına dikkat çekmek için İstanbul ve diğer illerde 24 – 30 haziran tarihleri arasında ‘’Pektus Farkındalık Haftası ‘’ etkinlikleri düzenledi. Katılıma çok sayıda çeşitli dallardaki hekimler ile bu hastalıktan dolayı ameliyat olan ya da bu hastalık ile yeni tanışan hasta ve hasta yakınları için etkinlik kapsamında ilk gün derneğin Kadıköydeki yerinde Pektus aile kahvaltısı adı altında kahvaltı programı düzenledi.Pektus Derneği 2017 yılında Göğüs Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr.Mustafa Yüksel ve kurucu üyeleri arasında Havva Çerman Özdoğan,Aynur Tepeyurt ve gönüllü aile Müzeyen Akgül yarafından kuruldu tedavi olan hasta hasta yakınları tarafından kurlan dernek faliyetlerini gönüllülük esasına göre devam ettirmektedir.


       PEKTUS FARKINDALIK HAFTASININ ilk gününde Derneğin kadıköydeki yerinde dernek yönetim kurulu Üyesi Havva Çerman Kahvaltı programına katılan hasta ve hasta yakınlarına bu hastalıkla ilgili yapılması gerekenlerin hastalığın anne ve babalar tarafından tespit etme yöntemleri ve çocukta bu süreç içersinde oluşabilecek olumsuz etkilere karşı psikolojik desteğin önem arz ettiği konusunda fikir alışverişinde bulunulduğunu söyledi.
       Çerman Pektus Derneği etkinliğinin 2. gününde Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda Göğüs Klap-Damar Cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Mustafa Yüksel’in ise hastanedeki konferans salonuna katılım sağlayan katılımcılara sunumlar hastalık sürecinin anlatıldığını ve hastalığın nasıl başladığı, tedavi süreci hastalığın tespiti aile bireylerin pektuslu çocuklar için yapması gerekenler ve bunun ameliyattan sonra iyileşme süreci ve diğer pektus tedavi teknikleri anlatıldığını belirtti.
       Çerman Konferansa Çok sayıda hasta ve hasta yakınının katıldığı soru cevap şeklinde duygulu anların yaşandığı bu hastalıkla ilgili olarak ameliyat olup sağlığına kavuşan bireylerin iyileşme süreçlerinin anlatıldığı konferans ve söyleşi şeklinde devam ettiğini yabancı ülkeden misafir olarak katılım sağlamalarının memnuniyet verici olduğunu sözlerine ekledi.

Boğazın incisi olan köprü Pektus Farkındalığı için rengarenk oldu. 
       Dernek Yönetim kurulu üyesi Aynur Tepeyurtta Farkındalığın 3. gününde 1. boğaz köprüsü saat 18:00 ile 22:30 arası ışıkları turuncu renge boyanarak farkındalığa dikkat çektiklerini 4. gününde ise ulusal ve yerel basın davetine katılım sağlayan basın mensupları, hekimler, hasta ve hasta yakınları ile tekne turu yapılarak farkındalığa dikkat çekileceğini söyledi.
       Tepeyurt sözlerine şöyle devam etti; farkındalığın 5. gününde Sancaktepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Prof. Dr. Mustafa Yüksel ve dernek yönetimi tekrardan bilgi alışverişi için hekim ve hasta yakınları ile soru cevap şeklinde bir araya getirilerek görüş alışverişinde bulunulacağını belirterek 6. Günün ise sokak röportajları ile devam edeceğini bu sokak röportajlarınında burada önemli olduğunu,Pektus hastalığına dikkat çekmek için toplum arasında bu hastalığın ne kadar bilinildiğininin sorulacağı ve bu hastalığın tedavi edilemez bir hastalık olmadığının birebir bireyler ile görüşülerek etkinliğine katkı sağlanacağını dedi.

Gönüllü Anneler Pektus Derneği için Seferber oldu
     Dernek yönetimindeki gönüllü anne Müzeyen Akgül de bu dernek çatısı altında olmaktan mutluluk doyduğunu bir anne olarak diğer anneleride bu dernek çatısı altında buluşmaya davet etmek istediğini belirterekbunun bir sosyal proje olduğunu ve Farkındalığın son gününde pektus derneğinde hemşirelerle birlikte pektus farkındalığı üzerine katılım sağlayan hekim, hasta ve hasta yakınları ile birlikte kahvaltılı söyleşi ve sunumlar yapılarak pektus hastalığı mensubu ailesinin yanlız olmadığını söyleyerek çalışmalar esnasında prof. dr. Mustafa Yüksel ve ekibinin bir hekimden ziyade bütün hastalar ile birebir ilgilendiği bu dernek sayesinde pektusun daha çok kitlelere tedavi edilebilir hastalık olduğunu bilgisinin ulaştırılabilir olduğu söylendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here