Kazakistanlı Gazeteciler Kartal’a Hayran Kaldı

0
100

Kartal Gazeteciler Derneği faaliyete geçtiği günden beri yaptığı etkinliklerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Kartal Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. Selim Akdoğan ve Yönetimi, Avrasya Gazeteciler Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Bayrak ve Yönetimi ile birlikte geçtiğimiz günlerde Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfını Kartal’da ağırladı.

Kartal Gazeteciler Derneği adına Alaattin Böke ve Nuray Yılmaz, İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği adına Doğan Şerefli, Murat Çaltepe ve Aylin Özkan İstanbul 3. Havalimanında Kazakistanlı gazetecileri karşıladılar.

Karşılamanın ardından İstanbul’un turizm açısından önem taşıyan Ayasofya Camii, Yerebatan Sarnıcı ve Sultanahmet’in çevresi misafirlere tanıtıldı. Gezinin ardından Kartal’a hareket eden heyetin ilk durağı Kartal Belediye Başkanlığı oldu. Türkiye’nin en genç Başkanı Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’i makamında ziyaret eden gazeteciler bol bol iyi dileklerde bulundular. Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfının yanı sıra Kartal Gazeteciler Derneği Başkanı M. Selim Akdoğan ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Genel sekreter yardımcısı Murat Altun,  İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği Başkanı Oğuzhan Bayrak ve Yönetim Kurulu üyeleri, ziyaret edenlerin arasındaydı.

Başkan Gökhan Yüksel’e ” Çapan” Hediye Edildi

Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziya Jayamergen tarafından, Başkan Gökhan Yüksel’e Kazakistan yerel kıyafeti olan Çapan hediye edildi. Başkan Gökhan Yüksel bu güzel sürprize hitaben Naziya Jayamergen’e Kartal heykeli hediye etti.

Ziyaretin ardından Kazakistanlı gazeteciler, Kartal meydanında bulunan Srebrenitsa soykırım anıtı’nı ziyaret ettiler. Srebrenitsa soykırımı hakkında bilgi alan heyet daha sonra Kartal turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Dragos kalıntılarına hareket ettiler. Dragos kalıntıları hakkında Kartal Belediye Başkan yardımcısı Âdem Uçar tarafından Kazakistanlı gazetecilere Dragos Kalıntıları’nın bulunuş sürecinden, Arkeoljik alan hakkındaki konulara, kalıntıların tarihi hakkında bilgi verdi.

Kazakistanlı Gazeteciler Masal Müzesi’ne Hayran Kaldılar

Dragos Kalıntıları ziyaretinin ardından geçen yıl 148 bin kişi tarafından ziyaret edilen Masal müzesi Kazakistanlı gazetecilerin bir sonraki durağıydı. Müze’nin oluşum aşaması Kartal Belediye Başkan yardımcısı Âdem Uçar tarafından misafirlere A’dan Z’ye bilgi verildi. La Fonten masallarından, Dede Korkut Hikâyelerine, Don Kişot’tan, Harry Potter’a kadar olan müze bölümleri gazetecilere tek tek anlatıldı. Masal Müzesi gezisi sırasında hayranlıklarını gizleyemeyen Kazakistanlı gazeteciler bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmediler.

Kartal’ın Kanatları olan Adalara Karşı Akşam Yemeği

Masal müzesi ziyareti sonrası, ‘İstanbul’un Balkonu Yakacık’ta ”Kartal’ın kanatları olan Adalara karşı akşam yemeğinde buluşuldu. Ayazma Çınaraltında güzel dilekler eşliğinde gerçekleşen akşam yemeğine Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Derneği yanı sıra, Kartal Gazeteciler Derneği Başkanı M. Selim Akdoğan ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Genel sekreter yardımcısı Murat Altun,  İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oğuzhan Bayrak ve Yönetim Kurulu üyeleri, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Âdem Uçar, Kartal Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hüseyin Güler katıldı.

Kartal Gazeteciler Derneği, Kazakistanlı Gazetecilere Plaket Verdi

Birlik, beraberlik mesajlarıyla geçen yemekte Kartal Gazeteciler Derneği Başkanı M. Selim Akdoğan günün anlam ve önemine hitaben şu konuşmayı yaptı; Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Sayın Yılmaz Karaca, Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Sayın Naziya Jayamergen, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Âdem Uçar İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği Başkanı Oğuzhan Bayrak’a bu programa katıldıkları için teşekkür ederim. Biz beraber bir etkinlik düşündük. Kartal Belediyesi’nin bize tanıdığı imkânlardan dolayı teşekkür ediyorum. Biz de Kartal Gazeteciler Derneği olarak, Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı’na derneğimiz adına bir plaket sunmak istiyoruz. Plaketimizi Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Âdem Uçar’la beraber sunmak istiyoruz” diyerek plaketi Kazakistanlı gazeteciler adına Naziya Jayamergen’e takdim ettiler.

Plaketi kabul eden Naziya Jayamergen günün anlam ve önemini belirten şu konuşmayı yaptı; ”Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı adına hepinize çok teşekkür ediyorum. Kazakistan’daki tüm Kazak gazeteciler adına çok teşekkür ediyorum. Aradaki kardeşlik, dostluk adına çok mutluyuz, çok sevinçliyiz. Bu buluşmamız ilk ama son değil eminim. Bundan sonra da güzel projelerimiz olacak hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Naziya Jayamergen’in konuşmasının ardından Kartal Belediye Başkan yardımcısı Âdem Uçar konuşma yaptı. İşte o konuşma; Bende öncelikle bu organizasyonda emeği geçen tüm gazeteci derneklerine, basın mensuplarına çok teşekkür ediyorum. Öncelikle Kartal Belediye Başkanımız Sayın Gökhan Yüksel’in sizlere çok selam söylediklerini iletmek isterim. Gün içerisinde sizleri ağırlama fırsatı buldu ama bu akşam ki organizasyonda aramızda olamadı. Kardeş ülkemiz olan Kazakistan’dan gelen basın mensubu dostlarımıza tekrar hoş geldiniz diyorum. Her şey için hepinize çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” dedikten sonra söz Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca’ya verildi. Yılmaz Karaca şunları söyledi: Değerli Başkanlarım, meslektaşlarım Türkiye Gazeteciler Federasyonu mensupları gerek yurt içinde gerek yurt dışında Türkiye Gazeteciler Federasyonu için önemli olan Türk Dünyası’ndaki kardeşlerimizle birlikte programlar yapmamız bize en büyük mutluluğu veriyor. Bugün gerek Kartal Gazeteciler Derneği gerek İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği’nin böyle bir organizasyon yapması gerçekten çok sevindirici bir olay bu konuya Kartal Belediyesi’nin destek vermesinden dolayı ben teşekkür ediyorum. Bu tür programlarımız devam edecek. Hepinize katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. ” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here