Kadın isterse her şeyi yapar. Evet, kadın isterse her şeyi yapar diyen bir zihniyetten uzak durmalıyız. Neden mi çünkü bunu söyleyen kişi kendisi de söylediğine inanmaz ama sadece biz kadınların yanındaymış ve bize destek oluyormuş gibi görünürse herkesin kendisini çok iyi birisi olduğu izlenimini verecektir.

Kadın istediği her şeyi yapar diyen bir adam ne annesine, ne karısına ne de kız evladına asla ve asla gün yüzü göstermez bu böyle bilinsin. Kadını anlamak ve kadının yanında olmak isteyen bir adam önce evinde ki kadına kadın olduğunu hissettirecek.

Nasıl mı? Hemen anlatayım sabah kalktığı zaman eşine günaydın, bugün nasılsın diye sorar ben işe gidiyorum canım benden istediğin bir şey var mı? Diye sorar. Akşam iş çıkışı eve gelmeden arayıp evde eksik bir şey var mı? Ne alayım gelirken diye sormuyorsa eğer ben kadınları anlıyorum ve yanındayım dememeli.

İşyerindeyken karısını arayıp gün içinde merak etmiyorsa ya da canım akşama yemek yapma hep beraber dışarıda yiyelim demiyorsa ben kadınları anlıyorum her zaman yanındayım dememeli. Kadın hasta olduğunda kadınla ilgilenmiyorsa oturup televizyonda maç ya da dizi film izliyorsa ben kadınları anlıyorum ya da yanındayım dememeli.

Kadın ne ister diye düşünebilmeli küçücük bir çocukken annesi ona nasıl şefkatle yaklaştıysa büyüdüğü zaman o da kadınına aynı şefkatle yaklaşmalı. Kadın olmak zordur bu hayatta ama kadını kadın yapan yeri geldiğinde erkeğidir.

Erkek onu anlamıyorsa ve sürekli hakaret edip hor görüyorsa kadın yaşadığı yerde mutsuz oluyorsa eğer işte o zaman ben kadınları anlıyorum ve her zaman yanındayım dememeli. Kadın sevilmek ister, kadın anlaşılmak ister, kadın kadınlığını yaşamak ister, kadın anne olmak ister, kadın evinin sultanı olmak ister.

Ama bunu ona hissettirecek biri yok ise hayatında kadın her zaman bulunduğu ortamdan kaçmak ister. Kadın bulunduğu ortamdan kaçıyorsa sakın onu geri getirmek için uğraşmayın çünkü kadın mutsuz olduğu yere dönmek istemez. Eğer orada hep kötü anıları var ise o kadın kendini kurtarmak için çaba sarf eder.

Kadın yalnızken de mutludur aslında ama bunu anlamak hiçbir erkeğin işine gelmez. Yalnız bir kadın gördüklerinde nasıl olsa yalnız kimsesiz ben bunu kendime aşık eder sonra da buna her istediğimi yaptırırım diyerek kadının hayatına girer ve kadının hayatını altüst eder. Kadının hayatını mahvettiğini ve kadının özgürlüğünü elinden aldığını anlamak istemez. Kadına yaptığı bütün zulümlere rağmen kadın hala ayakta dimdik durabiliyorsa eğer bilin ki son bir güçle bunu yapmıştır.

Kadın yalnız kaldığı zaman mutsuzluğuna çare bulur fakat ondan çalınan o mutluluklarını asla ve asla geri getiremez. Kadının silahı gözyaşıdır derler hiçbir kadın kolay kolay ağlayamaz. Kadın eğer gerçekten yağmur bulutu gibi dolmuşsa ve kendini tutamıyorsa artık ağlamak onun son çaresi ise eğer onu isteseniz de susturamazsınız.

Bir şarkı dinlerken, bir film izlerken hatta sohbet ederken ağlamaya başlamışsa bilin ki o kadın artık son çırpınışlarını da tamamlamış ve hayata olan küskünlüğü had safhaya çıkmıştır. Kadın ne istediğini bilse de bazen istediklerini söylemek yerine susmayı tercih eder. Kadın ister ki erkeği, sevdiği, yâri, yareni o söylemeden onu anlasın ve ona hak ettiği değeri versin ister.

Kadın olmak zordur. Kadın anne demektir, kadın eş demektir, kadın yaren demektir, kadın çiçek demektir. Yani kısacası Kadın her şeydir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz