Devlet Adamı Erbakan Unutulmuyor

0
197

Ölümünün 8.Yılında Necmettin Erbakan’ı Saygı ve Sevgi ile Anıyoruz.

  27 Şubat 2011 tarihinde yaşadığı uzun dönemli rahatsızlıklarından dolayı vefat eden Erbakan Refahyol Hükümeti’nde Başbakanlık görevinde bulunmuştu. Kendisi Türk mühendis, akademisyen ve aynı zamanda siyasetçiydi.

  Peki bir dönemler milyonların sevgilisi olan Erbakan’ın hayatı nasıl geçti dersek…

  Necmettin Erbakan, 29 Ekim 1926 Sinop doğumlu. Hakim Mehmet Sabri ve Kamer Hanım’ın oğlu ve babası Adana Kozan ilçesinde saygın ailelerden. Babasının  tayin işlerinden dolayı öğrenimi çeşitli ilçelerde tamamladı. İstanbul Erkek Lisesi’ni birincilikle bitirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden 1948 yılında mezun oldu. Okula mescid açılması için uğraş verdi.

  Üniversitesi tarafından Almanya’ya 1951 yılında gönderildi ve Aachen Technische Hochschule(Aachen Teknik Üniversitesi)’nde doktorasını yaptı. Orada Alman ordusu için DVL Araştırma Merkezi’nde çeşitli araştırmalar yapan Prof. Dr Schmidt ile birlikte çalıştı. 1953 yılında doktora sınavı için Türkiye’ye döndü ve 1954 yılında İTÜ’de Doçent oldu. Çeşitli araştırmalar yapmak üzere tekrar Almanya’ya giden Erbakan, Deutz fabrikalarına gitti ve leopar tanklarını geliştirme çalışmasında, araştırma başmüsi olarak görev yaptı. 1954-55 arası dönemde askerliğini yapan Erbakan 1956 -63 yılları arasında 200 ortaklı ilk yerli motoru üretecek olan Gümüş Motoru kurdu ve Motor üretimini gerçekleştirdi. 1965 tarihinde Profesör ünvanını aldı ve aynı yıl içerisinde Nermin Erbakan ile evlendi.

  Siyaset hayatına Konya’da milletvekilliği ile başlayan Erbakan, 1970 yılında Milli Nizam Partisi(MNP)’ni kurdu. Ancak partinin kapatılması üzerine aynı parti kadrosuyla Milli Selamet Partisi(MSP)’ni kurdu. Döneminin siyasetine damga vuran Kıbrıs sorununda Kıbrıs Barış Harekatı’nın savunuculuğunu yaptı ve amacı Kıbrıs’ın tamamını alarak görüşme masasına oturup, Rum tarafına kalan toprakların masada bırakılmasıyla KKTC’nin dünyaca tanınmasını sağlamaktır. Bu siyasetinde Hükümet ortağı Bülenmt Ecevit ile ortak noktada bulaşamamaları üzerine Ecevit, Yeşil Hat noktasında Kıbrıs Harekatı’nın durdurulmasını emretti.

  Siyaset hayatında çeşitli dönemlerde hapis cezası alan Erbakan, 15 Ekim 1980’de 21 MSP yöneticisi ile “MSP’yi illegal bir cemiyete dönüştürmek için ve laikliğe aykırı davranmak” suçlarından tutuklandı. 24 Temmuz 1981’de serbest bırakıldı. 24 Temmuz 1981 tarihinde 10 yıl siyaset yasağı almasına rağmen halk oylamasıyla 1987’de siyasete döndü. 19 Temmuz 1983 tarihinde kurulan Refah Partisi’nin Genel Başkanı oldu.

  RP 1995 seçimlerinde 158 milletvekili ile birinci parti oldu. DYP-ANAP koalisyonunun başarısızlığı üzerine DYP ile REFAHYOL hükümetinde 28 Haziran 1996 tarihinde Başbakan oldu. Türkiye bütçesinin ilk denk bütçesi yapıldı. Hazinenin iç piyasa borçlanmasını önlemek için Havuz Sistemi uygulamasını başlattı. Memur, emekli ve işçiye %110 ile %200 oranlarında üst üste zamlar verildi. Esnafa yüklü kredi miktarları tanındı.

21 Mayıs 1997 tarihinde Yargıtay, RP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu  ve parti kapatıldı. Yaşından dolayı aldığı hapis cezaları ev hapsine çevrildi. Kurucusu olduğu Milli Görüş Hareketi 2001 yılında bölündükten sonra Erbakan’ın da taraftarı olduğu Milli Görüşçü kanat Recai Kutan başkanlığındaki Saadet Partisi’ni, yenilikçi kanat ise 2002 seçimlerinde ise iktidar olan AK Parti’yi kurdu. 2010 yılında yeniden Saadet Partisi genel başkanı seçildi.

  Doktoru Tevfik Ali Küçükbaş’ın yaptığı açıklamalara göre Erbakan’ın vefat sebebi kroner arter hastalığı ve kalp yetmezliğiydi.

  Devlet adamı ve Türkiye aşığı Necmettin Erbakan’a Allah’tan rahmet ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here