Adalet Bekleyişi Sürüyor!

0
216

Kerime Pehlivan Davasının Bugün Gerçekleşen Duruşmasına Dair

Kerime Pehlivan, kullandığı metronun asansörünü beklerken çarşaflı olması nedeniyle sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı. Birlikte yaşama kültürüyle beraber kişisel hak ve özgürlüklere açıkça yapılmış olan bu saldırıyı büyük bir üzüntü ile karşıladık.

Sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalan bireylerin açtıkları davalarda sürecin uzaması, olayı yaşayan kişiler ve toplum açısından adalete olan inancı zedelemektedir. Kendisinden farklı göründüğü veya düşündüğü için karşı tarafın kişisel özgürlüğünü hiçe sayarak uygulanan şiddet eylemi, farklı olana gösterilen bir tahammülsüzlük halidir.

Bu tür davalarda suçların sadece “hakaret” suçu olarak cezalandırılması, işlenen eylemin niteliğini adeta basitleştirmektedir. Açıkça ayrımcılık ve nefret içerikli, saiklerle işlenen bu tarz eyleme orantılı ve adil cezalar verilmemesi olaylarla ilgili toplumsal duyarlılığın kaybedilmesi tehlikesine de neden olmaktadır. Oysa ki tüm farklılıklarımızla hep birlikte anlamlı bir bütün olmak için çareler aramak hepimizin savunması gereken öncelikli değerimizden olmalıdır.

Bizler KADEM olarak, Kerime Pehlivan’a karşı işlenen bu nefret suçunun karşısında olduğumuzu, davanın sonuna kadar takipçisi olarak her türlü desteği vereceğimizi ve  şiddete karşı mücadelemize devam edeceğimizi tekrar ifade etmek istiyoruz.

Kadın ve Demokrasi Derneği

Basın açıklamasına AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı Aydoğan Ahıkan, AK Parti Pendik İlçe Başkanı Rüztem Kabil, AK Parti Kartal Kadın Kolları Başkanı Arzu Öğüt Şimşek, AK Parti Pendik Belediye Başkan Adayı Ahmet Cin, İHH Kadın Kollarından İlkay Çelik Şahinoğlu, AK Parti Kartal Belediye Meclis Üyesi Aday Adayları Canan İşler, Ayşe Altunbaş ve Melek Özcan Güney, Ak Parti Kartal Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri ve STK üyeleri katıldı.

NOT: Duruşma sonucuna göre dava 7 Mayıs 2019’a ertelendi.

Haber: Kübra Durlanık

Foto: Kübra Durlanık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here